UODO otwiera pierwszy terenowy punkt konsultacyjny w Rzeszowie
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Mirosław Wróblewski, podczas wyjazdów organizowanych w ramach akcji „UODO rusza w kraj” otrzymuje sygnały o potrzebie jeszcze większej obecności Urzędu w terenie. Z tych względów podjął decyzję o uruchomieniu pilotażowo pierwszego terenowego punktu konsultacyjnego Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Rzeszowie. To inicjatywa, która ułatwi mieszkańcom bezpośredni kontakt z ekspertami UODO w celu uzyskania porady, a także załatwienia swojej sprawy dotyczącej ochrony danych osobowych, jak w szczególności złożenie skargi do Prezesa UODO.
„Nie posiadamy struktur terenowych, a chcemy ułatwić obywatelom bezpośredni kontakt z Urzędem i możliwość stacjonarnego załatwienia sprawy. Zależy nam na tym żeby być bliżej ludzi. To ułatwia nam m.in. na zbieranie informacji zwrotnych w postaci potrzeb społeczeństwa w zakresie poprawy jakości ochrony danych i poprawy bezpieczeństwa. Wyjazdy w ramach UODO rusza w kraj są pod tym względem niezmiernie cenne i ważne” - powiedział prezes UODO Mirosław Wróblewski.
Pierwszy pilotażowy punkt konsultacyjny zostanie otwarty w Rzeszowie dzięki otwartości i współpracy z Okręgową Izbą Radców Prawnych, z siedzibą przy ulicy Klementyny Hoffmanowej 8, otrzymaliśmy przestrzeń do rozmów i konsultacji. Punkt otworzy Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Mirosław Wróblewski, 15 grudnia 2025 r. punkt będzie czynny w godzinach 11:00 - 15:00.
Punkt konsultacyjny będzie otwierany na jeden dzień cyklicznie, na razie raz na dwa miesiące. Będzie on prowadzonybezpłatnie i bez konieczności dokonywania zapisów, tak aby każdy zainteresowany mógł swobodnie skorzystać ze wsparcia ekspertów UODO. Na miejscu będzie również możliwość złożenia skargi do Prezesa UODO i uzyskanie informacji o przysługujących prawach
Kolejne ewentualne pilotażowe punkty konsultacyjne będą organizowane stopniowo, zależnie od potrzeb obywateli oraz możliwości organizacyjnych UODO.
Trzeba także przypomnieć, że zgodnie z art. 45 ust. 2 ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych, „W przypadkach uzasadnionych charakterem i liczbą spraw z zakresu ochrony danych osobowych na danym terenie Prezes Urzędu może w ramach Urzędu tworzyć jednostki zamiejscowe Urzędu”. Niestety, obecny budżet UODO nie pozwala na utworzenie takiej jednostki. Stąd inicjatywa pilotażowego powołania punktu konsultacyjnego dla obywateli we współpracy i dzięki gościnności samorządu radców prawnych. W przyszłości wnioski z jego działania zostaną przedstawione parlamentowi, a kwestia utworzenia jednostek zamiejscowych rozważona także w kontekście odpowiedniej części budżetowej.