Spotkanie UODO z KPMG
Prezes UODO, Mirosław Wróblewski wraz ze współpracownikami, spotkał się z przedstawicielami KPMG - podmiotu monitorującego Kodeks postępowania dla sektora ochrony zdrowia.
Kodeks postępowania dla sektora ochrony zdrowia został przygotowany przez Polską Federację Szpitali. Prezes UODO zatwierdził dokument 11 grudnia 2023 r. Kodeks jest dedykowany zarówno podmiotom z sektora prywatnego, jak i publicznego. KPMG Advisory sp. z o.o. sp. k. (KPMG) pełni funkcję podmiotu monitorującego stosowanie kodeksu wśród jego członków z sektora prywatnego, a także przeprowadza audyty wstępne. Ocenie w zakresie zdolności do stosowania przepisów kodeksu podlegają kandydaci będący podmiotami lub organami publicznymi.
Celem spotkania było omówienie doświadczeń związanych z zatwierdzeniem kodeksu PFSz. Rozmawiano też o sposobach zachęcania administratorów i podmiotów przetwarzających do przystępowania do kodeksu. Przedstawiciele podmiotu monitorującego zaproponowali wdrożenie rozwiązań, które mogłyby stanowić zachętę do podjęcia starań o uzyskanie statusu członka kodeksu, w szczególności wśród podmiotów z sektora publicznego.
Uczestnicy spotkania rozmawiali również o wyzwaniach, jakie wiążą się z gwałtownym rozwojem nowych technologii i wzrostem popularności ich wykorzystania w sektorze zdrowia. Ważnym punktem rozmów było zwrócenie uwagi na konieczność dostosowania się przez podmioty z branży medycznej do obowiązków wynikających z nowoprzyjętych przepisów prawnych obejmujących tzw. pakiet cyfrowy UE oraz Akt o sztucznej inteligencji. Obie strony zgodziły się, że tego rodzaju rozwiązania powinny być na bieżąco analizowane pod kątem przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych i prywatności.
Dr Grzegorz W. Cimochowski, Szef Departamentu Consultingu KPMG wręczył Mirosławowi Wróblewskiemu, prezesowi UODO, opracowany przez podmiot monitorujący raport pt. „Barometr cyberbezpieczeństwa”. W dokumencie zawarto szczegółowe analizy dotyczące cyberbezpieczeństwa oraz zapewnienia zgodności w tej dziedzinie. W raporcie znalazły się też informacje, z których wynika, że administratorzy i podmioty przetwarzające w przeważającej mierze deklarują gotowość przystąpienia do kodeksu postępowania, jeśli takie narzędzie zgodności będzie dostępne dla ich branży.
„Zależy nam na popularyzacji kodeksu. UODO będzie wspierał inicjatywy związane z realizacją tego celu. Chętnie przeanalizujemy też raport „Barometr cyberbezpieczeństwa” i wspólnie omówimy płynące z niego wnioski. Jestem przekonany, że dalsza współpraca UODO i KPMG będzie przebiegała owocnie.” Powiedział Mirosław Wróblewski, prezes UODO.
Wszystkie podmioty zainteresowane przystąpieniem do kodeksu zachęcamy do kontaktu z podmiotem monitorującym KMPG. Szczegółowe informacje dot. tworzenia kodeksów znajdują się na stronie https://uodo.gov.pl/pl/426. Zachęcamy do kontaktu z Wydziałem Kodeksów i Certyfikacji pod adresem dol@uodo.gov.pl.